Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog

Çocuklara Sınır Koymak Neden Gereklidir?

Sınırları anne ve babası tarafından çizilen çocuklar kendilerini sınırlar içerisinde huzurlu ve  güvende hissederler. Kendilerini dış dünyaya karşı güvende hisseden çocuklar güvenli alan içerisinde bir şeyi deneyimlemek için daha kolay adım atar.

Evin anlamlı olabilmesi için duvarları, ülkelerin anlamlı olabilmesi için sınırları, bir nesnenin anlam kazanabilmesi için çizgilerinin olması kısası; Bir şeyin anlamlı olabilmesi için sınırlarının olması gerekir, Çocuklar sınırlar ile kendilerini daha anlamlı hissederler.

Çocukları topluma kazandırmak için de sınır koymak önemlidir. Sınır tanımayan çocuklar kurallar ile karşılaştıklarında çok zorlanıyorlar. Bunun en belirgin özelliği evde her şeye tamam evet denirken okula gittiklerinde sınır ve kurallarla dolu bir ortama giren çocuklar zorlanabiliyorlar.

Sınır koymak kolay bir tutum değildir. Açık-net olunması gerekir, istikrarlı bit tutum sergilenmelidir. Çocuklar kurallara uydukları zaman mutlaka ödüllendirilmeli, teşvik edilmelidir. Çocuğa mutlaka bir geri dönüş sağlanmalıdır ancak bu şekilde çocuğa kolay ve sağlıklı bir şekilde sınırlılıklar koyarız.

Hayırdan anlamayan çocuk

Bu aslında zor bir şeydir. Ailelerin bu aşamada tek başlarına mücadele etmeleri zor olduğundan mutlaka profosyonel destek almalılardır. Evdeki kurallar ve hayırlar tekrar gündeme gelmeli. Çocuğun öfkeli ve inatçı tutumunun gerçek sebepleri anne baba tarafından konuşulmalıdır. Çocuk gerçekten anlaşıldığını hissettiğinde iyileşme görülür ve bu aşamadan sonra kural koymak daha kolaylaşır.

%d blogcu bunu beğendi: