Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite

Kimi çocuklar vardır yaşıtları arasında hemen fark edilir, zor mizaçlı çocuklardır. Bu çocuklar sık sık eşyalarını bir yerlerde kaybeder unuturlar, yönergeleri başından sonuna kadar takip etmekte oldukça zorlanırlar, ismi defalarca söylendiği halde bakmazlar. Olaylar karşısında neden sonuç ilişkisi kurmakta zorlanan bu çocuklar, dikkatini yaptığı işe vermekte zorlanır.

Uzun süre dikkatini yaptığı işe vermekte zorlanan bu çocuklara hiperaktivite de eşlik ettiğinde oturması gerektiği halde oturamaz, yerli yersiz koşar tırmanırlar. Aşırı konuşur, cevapları ağzından kaçırır, sessiz sakin oyun oynayamaz ve her zaman bir şeylerle uğraşırlar. Sırasını beklemekte zorlanan bu çocuklar, olaylara ya da konuşmalara müdahale eder dürtüsellikle birlikte görülebilir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ve HiperaktiviteÇocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite,  beynin ön bölgesinde bulunan bir takım düzensizliklerdir. Bazı durumlarda, beynin ön kısmındaki dikkat bölgesindeki kan akışının hızlandırılması için ilaç tedavisi gerekebilir, ya da psikoterapi desteği alınması gerekebilir.  Dikkat eksikliği ve diğer aktivitenin nedenler arasında genetik ve çevresel faktörlerde etkilidir. Çocuklar Dikkat eksikliği ve hiperaktivite genetik yatkınlığı ile dünyaya gelebilir, kötü çevresel faktörler ile görülme ihtimali artabilir. Kötü çevresel faktörler anne ve babalarının beyin gelişimi için çocukları ile iletişimi, sevgisini gösterebilmesi ile ilişkili olduğu gibi televizyon tablet ve telefon kullanımı da ilişkilidir.

Dikkat Eksikliği ve hiperaktivite; disleksi, diskalküli, dispraksi, disgrafi gibi bir öğrenme güçlüğüdür. Diğer öğrenme güçlükleri gibi nörolojik temellidir. Üstün yetenekli çocuklarda öğrenme güçlüğü görülme sıklığı yaşıtlarına göre fazladır. Bu demek oluyor ki Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ye sahip çocukların üstün yetenekli olma olasılığı vardır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocukların bir çok uyarana karşı tek bir uyarana dikkatini verebilmesi, seçilmiş uyaran karşı uzun süreli dikkatini toparlayabilmesi ve eşit miktarda iki uyarana karşı dikkatini toplarlayabilmesi için İlaç tedavisiyle birlikte DEHB tanısı almış çocuklarla nörolojik tabanlı terapi programları uygulanmalıdır. DEHB tanısı almış ya da tanı almamış az oranda dikkatini toplamakta zorlanan çocukların mutlaka destek alması gerekmektedir.

Randevu talebi için tıklayınız.

%d blogcu bunu beğendi: