Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog
Çocuklarda inatçı tutum alışveriş merkezlerinde annesinin götürdüğü yere gitmeyen, yada annesinin tüm ısrarlarına rağmen   bir lokma yemek yemeyen çocukları sıklıkla görürsünüz. Çevrenin şöyle yaparsan ikna edersin, bunu yaparsan istediğini yapar önerileri hiçbir işe yaramaz. Çocuklarda inatçı tutum aslında bakıldığında bir şeyi ifade etmeye çalışıyordur. “Ben bir bireyim ve benim de isteklerim ve arzularım var” diyordur. […]

Çocuklarda inatçı tutum alışveriş merkezlerinde annesinin götürdüğü yere gitmeyen, yada annesinin tüm ısrarlarına rağmen   bir lokma yemek yemeyen çocukları sıklıkla görürsünüz. Çevrenin şöyle yaparsan ikna edersin, bunu yaparsan istediğini yapar önerileri hiçbir işe yaramaz.

Çocuklarda inatçı tutum aslında bakıldığında bir şeyi ifade etmeye çalışıyordur. “Ben bir bireyim ve benim de isteklerim ve arzularım var” diyordur. “Sen benim alanıma çok girdin” demek istiyor olabilir. Bunun için çocuğa seçenekler sunup içlerinden birini seçmesini istemek doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu şekilde yaklaşıldığı zaman çocuklar kendisine saygı duyulduğunu ve özgürlüğünün olduğunu anlıyor. Fakat biz çocuklara ne zaman zorunda olduklarını dile getirdiğimizde o noktada çocuklar çok hırçın ve inatçı oluyorlar. Mutlaka çocuklara bir alan tanımalıyız. Bir de inatçı bir tutumda ebeveynlerinde inatlaşmaması gerekiyor, uzlaşmak önemli. Bir şekilde bir yerlerde buluşmak gerekiyor. İnatlaşma davranışı bazen anne ve babadan öç alma olarak da karşımıza çıkabilir. Bu noktada çocuklara her konuda olmasa da bazı konularda özgürlük hakkı tanımamız gerekiyor.

Bizimle irtibat kurabilir tüm sorularınız için randevu talebi oluşturabilir ya da iletişim formundan bizlere yazabilirsiniz. Danışan yorumlarımızı okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

%d blogcu bunu beğendi: