Çocuklarda öfke olması gereken, normal bir duygudur. Burada önemli olan çocuğun öfkesini bastırmasını istemek ya da öfkeyi yok saymak yanlış bir tutum olacaktır. Biz yetişkinler için de aynı şey geçerlidir, bizde öfkemizi bastırmaya çalıştığımızda maalesef farklı şekillerde bir anda patlayabiliyoruz ya da yok sayıldığımızda daha fazla öfkelenebiliyoruz. O yüzden öncelikli olarak öfkesiz bir çocuk istememeliyiz, […]

Çocuklarda öfke olması gereken, normal bir duygudur. Burada önemli olan çocuğun öfkesini bastırmasını istemek ya da öfkeyi yok saymak yanlış bir tutum olacaktır. Biz yetişkinler için de aynı şey geçerlidir, bizde öfkemizi bastırmaya çalıştığımızda maalesef farklı şekillerde bir anda patlayabiliyoruz ya da yok sayıldığımızda daha fazla öfkelenebiliyoruz. O yüzden öncelikli olarak öfkesiz bir çocuk istememeliyiz, çünkü öfke olması gereken gerekli bir duygudur. Önemli olan öfkeyi karşı tarafa nasıl verdiğimizdir. Yani çocuk kabul edilebilir bir şekilde öfkesini karşı tarafa nasıl gösterebilmelidir? Burada önemli olan bunu öğretebilmek. Bunu nasıl yapacağız? Burada çocuğa duyguları ifade etmesini öğreteceğiz. Duygularını ifade edemeyen, anlamayan ve anlatamayan çocuklar hem daha hırçın hem de daha çekingen oluyor. Öfkenin altında yatan birçok farklı duygu vardır. Mesela çocuk kendisini yetersiz hissediyordur, anne babasının onu bırakacağından korkuyor olabilir ya da sınavla ilgili kaygı taşıyordur. Burada önemli olan altında yatan duyguları bulabilmektir.

Peki duygularını ifade etmeyi nasıl öğreteceğiz? Öncelikle biz anne babalar olarak çocuklarla konuşurken duygularımızı ifade edeceğiz. Yani biz rol model olacağız ki çocuklarda duygularla konuşmayı öğrenebilsinler. Sonrasında çocuk duyguyu açıkça verdiğinde daha sakin bir yapıya ulaşıyor.  Çocuklarda öfke duyguları ifade edebilmesi yetişkinler için her zaman kolay bir şey değil, bunu kabul etmek acı verici bir süreç. Bundan dolayı çocuklarda öfke duyguları ifade etmesi yerine bastırmasını isteyebiliyoruz.  Mesela aaa küçücük çocuksun buna mı üzüldün diyebiliyoruz. Burada önemli olan çocuğun karşısına geçip onu anladığımızı anlatmak ve duygusunu kabul etmektir. Kısacası anlayışla karşılamalıyız. Böyle olduğunda çocuklar öfkelenmek yerine duygularını ifade edip daha iyi bir iletişim sağlıyorlar. Anlaşıldıklarını hissedilmesi çocuklar için oldukça kıymetlidir. Bizlerle irtibata geçebilirsiniz. Sizler için oluşturduğumuz iletişim formundan bizlere her türlü sorularını ya da kaygılarınızı paylaşabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak bizim görevimizdir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

%d blogcu bunu beğendi: