Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog

Çocuklarda Okul Fobisi

Çocuklarda okul fobisi, okul korkusu ya da okulu kabul etmemesi okula gitmek istemeyen çocuklar için kullanılan terimlerdir. Çocuklarda okul fobisinin birçok farklı nedeni bulunabilir. Bunlardan bir tanesi ve en sık rastlanılanı, ayrılık endişesidir. Ayrılık endişesi erken çocukluk yaşlarında görülebileceği gibi gençlik dönemlerinde de görülebilir. Anne ve babasına kaygılı bağlanmış olan çocukların bağlanma sorunları nedeniyle okula gitmek istemeyebilirler. Daha çok anaokuluna ya da ilkokula yeni başlayan çocuklarda görülebilir. Ya da ortaokulda anne ve babasını ruhsal olarak daha az yanında hisseden çocuklarda da görülebilir. Ebeveynlerinden uzaklaşmak istemeyen bu çocuklar kaygılı ebeveynlerinden uzaklaşmayı içeren herhangi bir aktiviteyi red ederler, anne babaya tutulan kaygılı çocuklardır. Bağlanma ile ilgili sorunlar yaşarlar.

Okul fobisini bir diğer nedeni ise çocuğun yeni deneyimler ile baş etmede güçlük yaşamasıdır. Yeni dönemle birlikte çocuğun mevcut bulunduğu sınıfından başka bir sınıfa geçmesi ya da mevcut olduğu okulundan başka bir okula geçmesi ile birlikte çocuğun alışamaması yeni duruma ayak uyduramaması ile ilişkilidir. Bazen İlkokuldan ortaokula geçmesi ya da ortaokulda liseye geçmesi gibi orunlu olduğu durumlarda da adapte olmakta zorlanabilirler. Okul fobisinin bir diğer nedeni çocuğun okulla ilgili gerçekçi olamayan yüksek beklentiler içine girmesidir. Anne ve babanın okulla ilgili fazlaca olumlu şeyler anlatması buna örnek gösterilebilir. Okulun olumlu yönlerinin anlatılması, çocuğu zorlayan yönlerinin anlatılmamasıdır. Yeni dönemde sınıf değiştirecek bir öğrenciye artık yeni sınıfında hiçbir sorunlar karşılaşmayacaksın gibi yüksek beklentiler içine girilmemelidir. Evde sınırlılıkların az olması ve çocukların daha özgür olması, ancak okulda kuralların ve sınırlılıkların olması da okul fobisine neden olabilir.

Okul Fobisinin bir diğer nedeni; Çocuğun okulda kendisini yalnız hissetmesidir. Çocuğun sosyal ilişkilerinin kuvvetli olmaması arkadaş edinmekte zorlanması okul fobisine örnek verilebilir. Okulda zarar verici bir takım davranışlara maruz kalması, zorbalıkla karşılaşması yine çocuğun okulu red etmesine sebep olabilir. Bazen de okula gitmek istememesi ile ilgili gerçek bir neden bulunmamasına karşı çocuk okula gitmek istemeyebilir, bu durumlarda çocuğun ailesini cezalandırmak istediği ile ilişkili olabilir.

Çocuklarda okul fobisi aileyi ve çocuğu ciddi şekilde yoran bir süreçtir. Çocuğunuzun okul fobisinin nedenlerini bulmak ve çözüm yolları için mutlaka psikoterapi desteği alabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: