Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog

Çocuklarda Özgüven Eksikliği

Çocuklarda özgüven eksikliği çok sık rastlanan bir durumdur. Özgüven eksikliği olan çocuklar sosyal hayatta var olmakta zorlanabilirler. Konfor alanı içerisinde iken tam tersi çok hareketli, konuşkan ve özgüveni yerinde tavırlar sergileyen çocuklar dışarıda aynı tutumu sergilemekte güçlük çekerler. Özgüven eksikliği ile büyüyen çocuklarda ileri yaşlarda da bu durum kalıcı olarak devam eder. Yapılan araştırmalara göre özgüven eksikliği çocukların ilk yaşlarında kazandıkları bir duygu durumudur. Sebebi ise çok yüksek oranda anne babaların veya çocuğun bakımı ile ilgilenen kişilerin tutumu ve çocuğa yaklaşımıdır. İstemsizce yapılan ve çocuğu korumak kollamak için yapılan bazı davranışlar çocukların özgüven eksikliği yaşamasındaki en büyük etkendir. Bu davranışlara örnek vermek gerekirse; kısıtlayıcı davranışlar, özgürlük alanı bırakmamak, fazla korumacı olmak ve çocuğa yeterince zaman ayırmamak bu davranışların bazılarıdır. Çok basit bir senaryo ile açıklayacak olursak; çocuk resim yaparken yardım etmek için siz de resme bir şeyler eklemek isteyebilirsiniz. Ya da çocuğunuz merdiven çıkarken zorlanmasın diye kucağınıza alabilirsiniz. Bu tip davranışlar ile çocuğunuzda tek başına bir şey başaramama duygusu yaratmış olursunuz. Bu nedenle çocuk ileriki yaşlarda özgüven problemi yaşar.

 

Bir diğer yanlış ebeveyn tutumu ise çocuğa fazla beklenti yüklemektir. Mükemmeliyetçi ve yüksek beklentili davranışlar çocuğunuzda özgüven eksikliği yaratır. Yüksek notlar alması, derslerinde başarılı olması, çok iyi enstruman çalması gibi beklentiler ile çocuğunuzun üzerinde farkında olmadan büyük ve ağır gelen yükler oluşturursunuz. Bu nedenle çocuğunuz sizin koyduğunuz hedeflere erişemedikçe strese girer ve özgüven kaybı yaşar. Tabi bunun yanında bir diğer önemli unsur da üslubunuz olacaktır. Ebeveynlerden bir tanesi veya her ikisi de sert ve eleştirel bir tutum ile çocuğa yaklaşıyorsa özgüven eksikliği kaçınılmaz bir durumdur. Eğer bu davranışları sergiliyorsanız ve çocuğunuzda özgüven eksikliği belirtileri varsa bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Ailecek psikologla görüşmeniz faydalı olacaktır.. Maltepe yakınlarında psikolog kliniği arıyorsanız kliniğimizden randevu oluşturabilirsiniz.

 

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuz evdeyken çok neşeli, özgüvenli ve hareketli davranıyor olabilir. Hatta bazen çok konuşkan oluşundan bile yakınabilirsiniz. Ancak bu sizinle arasında oluşan kendini beğendirme ve rekabet duygusundan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle özgüven eksikliği hakkında doğru bir tespit için çocuğun sosyal çevresindeki tutumu göz önünde bulundurulmalıdır. Özgüven eksikliğinin bir sebebi de sosyal çevresinden aldığı eleştiriler, olumsuz yorumlar ve alaycı tavırlar da olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu arkadaşları ile birlikte zaman geçirirken, okuldayken veya gittiğiniz bir misafirlikteyken gözlemlemeniz daha doğru olacaktır. Genellikle bu durumu en kolay fark edenler öğretmenlerdir. Çünkü çocukları sosyal çevrenin içinde en iyi gözlemleme fırsatına sahiptirler. Eğer çocuğunuzda özgüven eksikliği olduğunu hissediyorsanız çocuğunuzun öğretmenine de mutlaka danışıp durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Çocuğunuzda özgüven eksikliği olduğunu anlamanız için birazdan sıralayacağımız belirtilere dikkat etmeniz gerekir. Eğer çocuğunuz arkadaşları ile beraber zaman geçirirken sessiz kalıyorsa ve içine kapanık bir tutum sergiliyorsa özgüven eksikliği olabilir. Aynı zamanda bu çocuklarda aileye aşırı bağlılık gözlemlenir. Konfor alanı olarak ailesinin yanını benimseyen çocuklar bu ortamdan çıktıklarında huzursuz olurlar. Özgüven eksikliğinden şüphelenen ailelerin çocukları ile birlikte test yaptırmaları gerekir. Maltepe yakınlarında psikolog kliniğimizi ziyaret ederek özgüven eksikliği testlerini yaptırabilirsiniz. Eğer çocukta özgüven eksikliği varsa aile ve çocuk ile birlikte organize edilen periyodik seanslar ile bu durumun önüne geçilmesi mümkün olacaktır. Terapiler ile 12-16 hafta civarında kısa bir sürede tedavi sonuca ulaşabilmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: