Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog

Duygusal Yeme Bozuklukları

Canınız sıkıldığında, mutlu, mutsuz, öfkeli veya üzgün hissettiğinizde, stresli bir günün sonunda kendinizi yemek yerken mi buluyorsunuz yoksa iştahınız tamamen kapanıyor mu? Duygusal yeme bozuklukları duygularınıza tepki olarak yemek tüketiminizde değişiklikler varsa duygusal yeme sorunu yüzünden kilo problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Duygusal yeme bozuklukları tok olduğunuzu bildiği hale yemeye devam etmek duygusal yeme sorunu yaşayan kişilerde görülebilir. Yemek yerken kişinin kontrolünü kaybetmesi ve sakinleşmesi, farklı farklı diyetisyene gitmesine rağmen kişinin kilo vermemesi ya da kilo verip verdiği kiloları geri alması yine duygusal yeme sorunu yaşayan kişilerde sıklıkla görülür. Yemek herkes için farklı farklı anlamlar taşır, kimi insanlar tatlıya düşkünken kimi insanlar baharatlı yiyeceklere düşkündür. Kişinin yemeklerle kurduğu ilişki kişinin geçmiş yaşantısıyla oldukça ilişkilidir. Yiyecekler kişiye mutluluk verir, kaygılarından uzaklaştırır, geçici bir rahatlama sağlar, üstelik yemeklerin bir beklentisi yoktur. Önemli olan kişinin yemeklerle kurduğu ilişkilerden çok bedeni ile kurduğu ilişkiye odaklanmaktır.

Yiyecekler kişiye farklı farklı anlamlar barındırır. Kimi kişiler, dış dünyada kendini ifade etmekte güçlük yaşarlar, dış dünyaya hayır diyemedikleri için öfkesini bedenlerinden çıkarırcasına sanki hınç alırcasına yemek yerler. Kimi insanlar da yemek yemeyi ailesi ile yaptığı en önemli aktvite olarak görür ve yemeğin onun için birleştirici bir anlamı vardır. Bazen beslenmek bir annenin yokluğunun yerine konması yada özlenilen bir baba anlamına da gelebilir.  Yine sürekli hamur işi yapan çok sevilen bir annanenin vefatından sonra kişi hamur işlerini tükettiğinde özlem duygusu ile kendisini rahatlamış ve çocukluğunda hissedebilir.

Beslenme ihtiyacı en temel ihtiyaçlardandır. Dünyada geldiğimiz ilk dakikalarda annemizden önce annemizin memesi ile ilişki kurarız ve önce memeyi keşfederiz. Daha sonra beslenmek ile annemizi ilişkilendiririz. Annemizin memesi ile kurduğumuz ilk ilişkinin kalitesi, bizim daha sonraki yıllarda kurduğumuz ilişkilerin kalitesini belirler. Anne, beslenme anlamına geldiğinden anne ile yaşanan sorunlar beslenme alışkanlığını belirleyebilir.

Psikolog Sena Ekici ve Diyetisyen önderliğinde Pendik’te Mefa Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak  ‘Duygusal yeme Psikodiyet Grup Terapisi’ düzenliyoruz. Duygusal Yemeniz olduğunuzu düşünüyorsanız katılabilirsiniz. Katılım için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

%d blogcu bunu beğendi: