Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog

Kaygı Bozukluğu

Kaygı bozukluğu oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Kısaca özetlemek gerekirse; kaygı bozukluğu olan kişilerde sürekli veya aralıklı zamanlarda huzursuzluk, endişeli olma hali, başına kötü bir şey gelecek hissi görülür. Bu hisler yoğun geçen bir korku atağı yaratır. Aynı zamanda bu belirtileri fiziksel rahatsızlıklar takip eder. Kalp çarpıntısı, nefes darlığı, terleme, titreme, yüksek tansiyon gibi fiziksel belirtiler de göstermeye başlar. Bu kaygı durumu kimi zaman hafif bir gerginlik ile atlatılabilirken kimi zaman ise ciddi paniklere dönüşebilmektedir.

Korku ve panik duygusu doğası gereği her insanın sahip olması gereken duygu durumlarıdır. Kişilerin tehlikelere karşı kendilerini koruyabilmelerini sağlayan bir duygu durumudur. Ancak kaygı bozukluğu olan kişilerde bu duygular yoğun yaşanır. Korku ve endişe yaşanmaması gereken zamanlarda da bu duyguları yoğun yaşayan bireyler günlük hayatta zorluk yaşayabilirler. Eğer siz de kaygı bozukluğu yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız hemen bir psikoloğa başvurmanızı öneririz. Pendik uzman psikolog kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Kaygı bozukluğu yaşadığınızı anlamak için birazdan açıklayacağımız belirtilere sahip olup olmadığınızı analiz etmeniz gerekir. Kaygı bozukluğu olan kişilerde günlük hayatta yaşanan sıradan olaylara karşı korku, kaygı ve endişe yaşanması durumu görülür. Kişiler gündelik hayatta düzenli olarak kendilerine ya da sevdiklerine bir zarar gelebileceğine veya kötü bir olay yaşayabileceklerine dair senaryolar oluşturur ve bu senaryolara karşı kaygı ve panik yaşarlar. Örneğin araç kullanırken bir anda kaza yaptıklarına dair bir senaryo kuruntulayabilir ve bu nedenle araç kullanıyor olmaktan korkabilirler. Bir diğer örnek ise sevdikleri ile ilgili aniden akla gelen bir senaryo ile başlarına bir şey gelme ihtimalini düşünerek yoğun bir panik yaşayabilirler. Bu senaryoları oluşturuyor olmak kişilerin kontrolü dışında gerçekleşir. Bu tip durumlar yaşıyorsanız yakınınızdaki bir psikolog kliniğine başvurmanızı öneririz. Evinize yakın bir kliniğe başvurmak sizin için daha kolay ve rahat olacaktır. Eğer Pendik ve yakınında yaşıyorsanız Pendik Psikolog Kliniği Sena Ekici Kliniğini arayarak randevu alabilirsiniz.

Kişilerin kontrol edemedikleri ve önüne geçemedikleri bu senaryo oluşturma halinden çıkmak için sakinleşmeleri gerekir. Çünkü bu durum kişilerde sinir bozukluğu, gerginlik, uyku problemleri ve kons

antrasyon güçlüğü oluşturacaktır. Stres ve gerginliğe bağlı fiziksel rahatsızlıklar da kişilerde sağlık durumları için de kaygılar oluşmasına sebep olur. Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler bu nedenle sık sık baş ağrısı, sırt ve boyun ağrısı, kalp rahatsızlıkları ve taşikardi gibi rahatsızlıklar yaşadıklarını düşünerek doktora giderler. Bunun sebebi gün içinde sürekli olarak kaygı bozukluğu yaşamaları ve buna bağlı olarak kaygı bozukluğunun yüksek tansiyon, çarpıntı, kas gerginliği gibi fiziksel belirtilerini de yaşıyor olmalarıdır.

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin bazıları panik yaşadıkları an yaşadıkları endişenin gerçek olmadığının farkında olurlar. Bu kişilerin kendilerini sakinleştirmesi bir nebze daha kolaydır. Ancak yaşadıkları kaygının sanal oluşunun farkında olmalarına rağmen yaşamaya devam ederler. Ancak bazı kişiler ise yaşadıkları kaygının gerçekliğine inanırlar ve bu durumu savunurlar. Bu nedenle yanlış kararlar alabilir, günlük hayatlarında zorlanmaya başlarlar. Kaygı bozukluğu tedavi edilmemesi durumunda günlük hayatta olumsuz sonuçlar oluşturur. İnsan ilişkilerinde, iş ilişkilerinde ve gündelik hayatta huzursuzluğa sebep olur. Kaygı bozukluğu tedavisinde antidepseran türevi ilaçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda psikolog seansları ile de tedavi mümkündür. Psikolog danışmaları sırasında kaygı oluşturan olay ve durumlara karşı bakış açısı ve tutumun değiştirilmesi amaçlanır. Psikolog görüşmesi ile kaygı bozukluğu sahibi olup olmadığınızı öğrenebilir, varsa tedavi alabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: