Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog

Öfke ve saldırganlık; üzüntü, mutluluk gibi normal ve olması gereken bir duygudur. Öfke kişiyi tehlikelere karşı uyarır ve kişinin kendisini korumasına fırsat sağlar. Haklarımızı ve sınırlarımızı korumak için öfkeye ihtiyaç duyarız. Öfkesiz bir insan düşünemeyiz. Engellenmişlik, bir fırsatın kaçırılması, dışlanma, anlaşılmama, kendini anlatamama, haksızlığa uğrama, hakaret ve saygısızlığa maruz kalma, sevilen birini kaybetme, bizi öfkelendirebilir. Olumlu olumsuz her duygu gibi öfke ninde bir süresi vardır ve süresi tamamlandığında etkisini kaybeder. Ancak öfke kontrolden çıkıp yıkıcı bir hale geldiğinde iş hayatında, genel yaşamda , kişisel ilişkilerde sorunlar meydana gelebilir.

Öfke ve saldırganlık ile birlikte bedenimizde bir takım sonuçlar olabiliyor bunlar; nefes almada güçlük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, terleme titreme gibi. Birtakım zihinsel bir takım sonuçlar olabiliyor bunlar performans kaybı, unutkanlık, dikkatsizlik, düşünce yapısındaki bir takım bozulmalar gibi, yine öfkeyle birlikte bir takım davranışsal sonuçlar çıkabiliyor bunlar, acelecilik, konuşma bozuklukları, kendine fiziksel zarar verme ve saldırganlık gibi.

Öfke Kontrolünü Nasıl yaparız?

Kişi dış tehlikelerden kendisini koruması için öfkelenmesi gerekir dedik. Peki, kişi öfkesini kabul edilebilir bir şekilde kendisini nasıl ifade edebilir? Öncelikli olarak öfkemizi inkar etmek yerine kabul etmemiz gerekir. Bazı kişiler vardır öfkelenirler, ne zaman öfkelendim derler, öfkelendiklerinde kabul etmezler, birileri uyardığında daha fazla öfkelenirler. Öfke kontrolü için öncelikle öfkemizi kabul edip sonra duygularımızı tanımamız gerekir.

Bir buz dağı düşünün buz dağının görünen kısmı öfkedir, buz dağının altında yatan diğer duygular, üzüntü, kıskançlık, merak, dışlanmışlık, kaygı, hayal kırıklığı, korku gibi duygulardır. Kişi iş yerinde terfi almayı beklemektedir, alamamıştır. Hayal kırıklığına uğrar gerçekte duygusu hayal kırıklığıdır ama öfkesini gösterir. Bir kişi düşünün sevdiği insanı kaybetmekten korkar, gideceğini terk edeceğini düşünür. Gerçekte yaşadığı duygu korkudur ama gösterdiği duygu öfkedir. Buz dağının altında yatan duygularımızı tanıyıp kabul edip, iletişim kurduğumuz insanlara gösterirsek bizi anlamaları daha kolay olacaktır. Öfkemizi bastırıp daha sonra karşımızdaki kişiye patlamak öfkeyle baş etmekteki sağlıksız yöntemlerden olacaktır. Bizimle irtibat kurmak ya da sormak istedikleriniz için iletişim formumuzdan bizelere yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

%d blogcu bunu beğendi: