Kartal Psikolog Kartal Psikologe Kartal Psikolog Kartal Psikolog

Seçici Konuşmamazlık

Seçici Konuşmamazlık (Selektif Mutizm) başka durumlarda konuşuyor olmasına karşın özgül bir takım toplumsal durumlarda sürekli bir konuşmamazlık gösterme. Anne ve babası ile konuşan çocuğun okulda öğretmeni ve arkadaşlarıyla konuşmaması, uzak akrabaları ve çevreleri ile konuşmaması örnek verilebilir.

Çocuğun yada kişinin konuşamaması dil bilmemesi ile açıklanamaz.  Çocuğun öğrenmesini, meslekte başarı göstermesini ve sosyalleşmesini oldukça etkileyen bir rahatsızlıktır. Daha çok utanma duygusu ile toplumsal ortamlarda çocuklar konuşmakta zorlanır. Genetik nedenli bir rahatsızlıktır, travma yada çevresel faktörlerin etkili olmadığı gözlemlenmiştir. Anne ve babaları endişelendiren bir rahatsızlıktır. Genelde anaokulunda yada ilkokulda da çocuğun okula gitmesi ile fark edilir.

Çocuğun yaşam kalitesini oldukça bozmaktadır. Okulda öğrenmeyi yada öğrendiklerini öğretmenlerine gösterebilmeyi etkilemektedir. Mutlaka destek alınması gerekmektedir. Oyun Terapisi ile birlikte çocuklarda kaygıyı azaltmalı ve özgüveni geliştirilmelidir. Dış dünyanın tehikeli olmadığı duygusu yaratılmalı ve çocuğun rahatlamasına olanak sağlanılmalıdır. Tedavi edilmediği taktir de ömür boyu sürebilir.

%d blogcu bunu beğendi: